вторник, 6 май 2025 г.

Змейове и змеици в златни кочии

 



* Материалът е публикуван в сп.  Предучилищно & училищно образование (София), N/A,  No 6, 01/11/2021, с. 116-125 и в диск  от форум „Традиции и настояще“  в рамките на фестивала „Традиции, багри, красота през очите на нашите деца“, Габрово, 2021 г.


Българските неделни  училища в чужбина и българското народно творчество

През последните десетина години сме изправени пред едно мащабно и значимо явление, а именно българските неделни училища в чужбина. Те са един от основните стожери на българщината  зад граница и са мощен инструмент за съхраняване на националното самосъзнание у младите хора и децата (2).

Освен изучаването на български език и литература, история на България и география на България, в неделните школá може да се организират и извънкласни форми на работа (3). Голяма част от училищата в чужбина предоставят възможност децата да се ангажират с изучаване на българско народно творчество – народни танци, народни песни, занимания в кръжоци, клубове и пр. , свързани с  българските традиции и обичаи, с родния фолклор.


Занятията в тези клубове, кръжоци, групи и пр. са от голямо значение за израстването на децата като част от българската диаспора. Те често са и най-желаните и очаквани от учениците занимания в неделното школó.

.....

Някои от училищата, обаче, винаги са поддържали изучаването на българския фолклор в по-голяма широта и цялост – в етнографски студиа, клубове и ателиета.

В настоящата разработка споделяме нашият опит в работата си в клубове „Родолюбие“ в две неделни училища в Испания...

Извънкласните дейности в българските учиилища в чужбина и новите условия


Неразказаните истории на българите от стария куфар

  Пътят на емигранта никак не е лесен.       Тръгвайки за чужбина, той взема със себе си един куфар, в който е скътал малко дрехи, някои лич...